تالاسمی مینور

تالاسمی مینور

بیماری تالاسمی یکی از اختلالات شایع خونی است که از طریق ارثی یعنی از والدین به فرزندان  منتقل می شود .این بیماری به علت یک نقص در ساختار زنجیره هموگلوبین اتفاق می افتد . به این ترتیب هموگلوبین سالم در بدن انسان کاهش پیدا خواهد کرد . به چنین وضعیتی کم خونی گفته می شود . بیماری تالاسمی در دهه های اخیر بسیار مورد توجه بوده است . در ادامه به طور مفصل درباره انواع تالاسمی و درمان آنها می پردازیم.

انواع تالاسمی

بیماری تالاسمی به دو نوع ذیل تقسیم می شود :

  1. آلفا تالاسمی
  2. بتا تالاسمی بتا تالاسمی به دو صورت شدید یا خفیف در افراد دیده می شود . این بیماری خود به دو نوع بتا تالاسمی مینور یا خفیف و بتا تالاسمی ماژور یا تالاسمی شدید تقسیم می شود .
تالاسمی مینور

تالاسمی مینور

بتا تالاسمی مینور

سالم ناقل : اگر فردی یک ژن سالم را از یکی از والدین و یک ژن ناسالم را از والد دیگر به ارث ببرد ، سالم ناقل یا مینور خواهد بود . این فرد بیمار نیست و زندگی عادی خواهد داشت چون حداقل یک ژن سالم دارد و این نوع تالاسمی تنها با آزمایش خون مشخص می شود . تنها نکته ای که لازم است این افراد رعایت کنند بسیار مهم است که باید آزمایش های زمان ازدواج را به دقت انجام دهند .

افرادی که تالاسمی خفیف یا مینور دارند فرد نرمالی هستند و می توانند زندگی روزمره خود را داشته باشند .  این افراد در برابر مالاریا مقاوم هستند و سکته های قلبی و عروقی کمتر در آنها رخ می دهد . . این بیماران نیاز به درمان خاصی ندارند .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران  پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

شیوع بتا تالاسمی مینور

طبق آخرین گزارش از بین ۱۰۰ نفر یک نفر مبتلا به تالاسمی مینور می باشد اما در برخی مناطق مانند شمال ایران شیوع بیشتری دارد . نکته قابل توجه اینست که فردی که مبتلا به این تالاسمی است نباید با فردی که این بیماری را دارد ازدواج کند . در غیر اینصورت فرزندی که حاصل این ازدواج به دنیا می آید مبتلا به تالاسمی شدید می شود . افراد مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد زیرا ممکن است میزان تولید خون در فرد به قدری پایین باشد که نتواند نیازش را تامین کند . در این شرایط هم از نظر اسکلتی دفرمه می شود و سر بیمار شکل غیرطبیعی پیدا می کند . همچنین به علت انتقال خون رسوب آهن اتفاق می افتد که  به ارگان های مختلف بدن از جمله مغز ، سیستم تعادلی بدن آسیب می رساند . با رسوب آهن در اعضایی از جمله غدد جنسی ،پانکراس و مغچه باعث بروز مشکلات زیادی می شود .برخی داروها مانند داروی خون ساز ممکن است نه تنها برای این بیمار مفید نباشد بلکه احتمال خطروجود  دارد .

درمان قطعی بتا تالاسمی مینور

توصیه می شود برای افرادی که نمی خواهند از قرص برای کنترل این بیماری استفاده کنند از سبزیجات استفاده کنند . سبزیجات بهترین منبع اسید فولیک می باشد . توصیه می شود تنها اسید فولیک استفاده شود . هر چند نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد .

پیشگیری از تالاسمی

شناسایی ناقلین بیماری تالاسمی و مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج گامی مهم در کاهش تولد نوزادان مبتلا به نوع شدید تالاسمی می باشد .یکی ازمهم ترین اقداماتی که برای پیشگیری از این بیماری انجام می شود انجام آزمایشات اجباری غربالگری برای داوطلبان ازدواج می باشد . زیرا دو فردی که مبتلا یه تالاسمی خفیف هستند و با هم ازدواج می کنند ، احتمال ابتلا به تالاسمی شدید بسیار بالا خواهد بود .

پاسخ

Call Now Button