ازدواج سندرم داون

ازدواج سندرم داون

فیزیولوژی هر انسان طبیعی به گونه ایست که ۴۶ کروموزوم دارد . کروموزوم ۲۱ هر فرد طبیعی ۱ می باشد این در حالی است که تعداد این کروموزوم در فرد مبتلا به سندرم داون ۳ عدد می باشد . این بیماران از نظر بلوغ جنسی ، جسمی و اجتماعی و نیازهای آنها شبیه افراد طبیعی است . حال سوال اینجاست ازدواج این افراد به چه صورت است ؟ در ادامه با ما همراه باشید .

افراد مبتلا به سندرم داون چه تفاوتی با سایرین دارند؟

سندرم داون ضريب هوشي ٣٠-٥٠ دارد. اكثرا معادل يك كودك ٥-٦ ساله هستند. البته مواردي كه تحت آموزش و پرورش قرار گيرند مي توانند معادل ٨-٩ ساله رفتار كنند. تفاوت هاي جسمي بسياري نيز وجود دارد. ٢٠٪؜ شانس ابتلا به لوسمي (در مقايسه با ٠/٠٠١٪؜ افراد نرمال)، ٤٠٪؜ مشكلات قلبي مادرزادي (٠/١٪؜ افراد نرمال)، ٩٠-١٠٠٪؜ چاقي مركزي (٢٠٪؜ افراد نرمال)، آلزايمر زودرس در سن ٤٠ سالگي (٨٥-٩٠ سالگي افراد نرمال) و بسياري تفاوت هاي ديگر.

ازدواج-سندرم-داون

ازدواج-سندرم-داون

علت سندرم داون

والدین فرزندان مبتلا به سندرم داون معمولا نرمال هستند . میزان بروز این سندرم ۱ به ۶ است که در خانم های ۲۰ ساله حدود ۱ به ۱۲۵۰ است که در خانم های ۴۵ ساله ۱ به ۳۵ می باشد . شایع ترین علت ( که حدود ۹۵% موارد است ) وجود یک کروزموزوم اضافی ۲۱ است . ۳% موارد به دلیل جا به جایی کروموزوم ها که شایع ترین آنها  ۲۱ و ۱۴  می باشد . حدود ۱% موارد نیز به صورت موزائیسم است بدین معنا که تنها تعدادی از سلول های بدن افزایش کروموزوم ۲۱ را دارند که بسته به میزان اینکه چه تعدادی از سلول ها دچار افزایش این کروموزوم می شوند درجات سندرم داون متفاوت است .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مشکلات سندرم داون

  • بیماران مبتلا به این سندرم به طور ۱۰۰% دچار عقب ماندگی ذهنی هستند . که ممکن است به صورت خفیف باشد که میزان آیکیو آنها بین ۵۰ تا ۶۰ یا به صورت متوسط باشد که ۳۰ تا ۵۰ می باشد و یا شدید باشد که می تواند از ۳۰ هم پایین تر باشد .
  • در ۹۰% موارد این افراد دارای افت جسمی و قدی می باشند .
  • در ۹۰% موارد ممکن است فتق ناف داشته باشند .
  • در ۸۰% موارد نوزادانی که با این سندرم به دنیا می آیندکه به آنها flopy baby می گویند بدین معنا که عضلات شلی دارند .
  • مشکلات دندانی در ۶۰% موارد ایجاد می شود .
  • ۴۰% آنها مشکلات مادرزادی قلب پیدا می کنند .
  • در ۳۵% موارد لوچی مشاهده می شود .
  • در پسران در ۲۰% موارد ممکن است بیضه پایین نیاد .

ازدواج سندرم داون

همانطور که اشاره کردیم آیکیو این افراد به اندازه کودک ۸ تا ۹ ساله می باشد و تا بزرگسالی به همین نحو می باشد . بنابراین برای ازدواج کردن نیاز به حمایت والدین خود دارند .

آیا فرد مبتلا به سندرم داون می تواند بچه دار شود ؟

گفتیم که فرد مبتلا به سندرم داون مانند فرد عادی نیازهای جنسی و جسمی دارد . می توان گفت ۵۰% خانم های مبتلا به این سندرم می توانند صاحب فرزند شوند اما در مردان به این گونه نیست . به ندرت این مردان می توانند فرزندار شوند . در حقیقت می توان این افراد را نابارور تلقی کرد .

طول عمر بیماران سندرم داون

در سال ۱۹۱۰ متوسط طول عمر افراد مبتلا به سندرم داون ۱۰ سال بوده است ولی امروزه متوسط عمر این افراد بالای ۵۰ سال می باشد .

سوالات متداول

ما دارای فرزند مبتلا به سندرم داون هستیم آیا امکان دارد فرزند بعدی هم همین اختلال را داشته باشد ؟

اگر پدر و مادر از نظر کروموزومی دارای اختلال نباشند احتمال ابتلا به این سندرم یک درصد است . برای دانستن این موضوع باید بررسی انجام شود که این بررسی را مشاوره ژنتیک انجام می دهد. متخصص ژنتیک اگر لازم باشد آزمایش ژنتیک انجام می دهد .

خواهرم ازدواج کرده و صاحب فرزندی شده است که دارای اختلال سندرم داون است آیا این امکان دارد که من هم صاحب فرزند مبتلا به سندرم داون شوم ؟

توصیه می شود افرادی که سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده خود دارند حتما مشاوره ژنتیک انجام دهند تا تشخیص داده شود . با انجام آزمایش هایی که دقت آنها بالا می باشد می توان تشخیص داد که جنین دارای سندرم داون می باشد یا نه . برخی از آزمایش های خون که به عنوان غربالگری در سه ماه اول ، سه ماه دوم و سوم انجام می شود . در این آزمایشات ، تستی مربوط به تشخیص سندرم داون نیز می باشد که شایع ترین آنها تست کواد مارکر می باشد . اگر نتایج این تست نشان دهنده ریسک بالای این بیماری در جنین بود به معنای این نیست که جنین صد در صد این بیماری را دارد . در این موارد برای اطمینان و بررسی بیشتر آزمایش آمنیوسنتز انجام می شود . اگر نتیجه این آزمایش مثبت باشد با مجوز پزشکی قانونی ، پزشک متخصص ختم حاملگی یا سقط جنین را تجویزمی کند.

پاسخ

Call Now Button