اثر ژنتیک بر دیابت

اثر ژنتیک بر دیابت

می دانستید دیابت هفتمین علت مرگ و میر در دنیا می باشد . این بیماری ۲۰% افراد جامعه را درگیر کرده است . همچنین مهم ترین علت نابینایی ، قطع عضو اندام تحتانی و نارسایی کلیه می باشد .

ژنتیک و دیابت

جالب است بدانید دیابت چند عاملی ژنتیک دارد بدین معنی که هم عامل محیطی و هم عامل ژنتیک در ایجاد این بیماری نقش دارند . ۸۵% تجمع ژنتیکی در ایجاد این بیماری نقش دارد و تنها ۱۵ % عامل محیطی در بروز دیابت دخیل می باشد .

اثر-ژنتیک-بر-دیابت

اثر-ژنتیک-بر-دیابت

دیابت نوع ۱ و ژنتیک

دیابت نوع۱ که وابسته به انسولین می باشد ۲ % جامعه مبتلا هستند . شایع ترین علت آن عفونت های دوران کودکی می باشد ولی زمینه ژنتیک هم اهمیت دارد . به طور کلی هر چه سن کودکی در هنگام بروز  این دیابت پایین تر باشد یا والدینی که در سنین بالا می خواهند فرزندی به دنیا بیاورند یا یکی از والدینی که مبتلا به این نوع هستند مرد  باشد احتمال بروز این بیماری در افراد خانواده بیشتر می شود .

دیابت نوع ۲ و ژنتیک

دیابت نوع ۲ یا دیابتی که وابسته به انسولین نمی باشد حدود ۹۵% موارد دیابت را تشکیل می دهد. این نوع دیابت زمینه ژنتیک قدرتمندتری نسبت به انواع دیگر این بیماری از جمله دیابت نوع ۱ دارد . حدود ۲۰% جامعه مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشند . در صورتی که خواهر یا برادری در یک خانواده شانس بروز مجدد در بقیه خواهر و برادرها به ۴۰ تا ۵۰% می رسد . زمانی که والد پدر مبتلا به شانس بروز در فرزندان ۴۰% می باشد و زمانی که مادر درگیر آن باشد میزان ابتلا فرزندان ۵۰%  است . در صورتی که هم مادر و هم پدر به دیابت مبتلا باشند شانس بروز این بیماری در فرزندان به ۷۰% می رسد .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مرکز مشاوره ژنتیک تهران  پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

دیابت کودکان و ژنتیک

از هر ۷ کودکی که مبتلا به این بیماری می شوند یک نفر مبتلا به دیابتی به نام

onset diabetes of the young (MOD) Maturity  می شود . این دیابت متفاوت تر از دیابت های معمول می باشد . در ۹۴ % موارد این نوع با دیابت نوع ۱ و ۲ اشتباه گرفته می شود . به همین دلیل درمان با انسولین را به صورت نا به جا دریافت می کنند . تشخیص صرفا بر اساس بررسی ژنتیکی است و درمان نیز متفاوت می باشد . اگر اشتباه تشخیص داده شود ممکن است منجر به مرگ کودک شود .

دیابت نوزادی

۵۰% موارد از دیابت از نوع ژنتیکی است و باید با بررسی ژنتیک تشخیص داده شود. در این موارد نیز در ۹۵ % موارد اشتباه تشخیص داده می شود .

نتیجه

بنابراین حتما در صورتی که قصد فرزند دار شدن دارید قبل از اقدام به بارداری در صورتی که  دیابت دارید حتما با متخصص ژنتیک مشاوره کنید .

پاسخ

Call Now Button